Lumbago

Lumbago

Lumbago - bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym
Leczymy bóle  kręgosłupa w odcinku lędźwiowym (lumbago) metodami niefarmakologicznymi, czyli bez użycia leków.

Proponujemy  intensywny program leczniczy (6-10 zabiegów dziennie) likwidujący zespoły bólowe trwający  ok. 10-14 dni, który jest dobierany indywidualnie do dolegliwości każdego pacjenta i jego ogólnego stanu zdrowia przez lekarza kliniki. Plan leczenia  proponowany jest po zbadaniu chorego i analizie wyników badań.

Dlaczego nie warto czekać z podjęciem leczenia lumbago i czym grozi ignorowanie objawów?

Szacuje się, że  50-80% społeczeństwa w pewnym momencie doświadczy zespołów bólowych kręgosłupa lędźwiowego. O pomoc medyczną zwraca się do 40% osób z tej grupy.
Wielu pacjentów jest zapewnianych, że  ich dolegliwości ustąpią w ciągu 6 tygodni od momentu rozpoczęcia, przy stosowaniu leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych i zachowaniu w miarę aktywnego trybu życia. Niestety wiele z tych osób doświadcza w przyszłości kolejnych ataków bólu kręgosłupa, które charakteryzują się coraz większą intensywnością bólu oraz dłuższym czasem trwania.

Wiąże się to z następstwami psychospołecznymi. Chory nie jest zdolny do prawidłowego funkcjonowania w życiu rodzinnym i zawodowym. U większości  osób powoduje to obniżenie zadowolenia z życia,  a z czasem może doprowadzić do stanów depresyjnych.

Większość pacjentów, którzy doświadczają lumbago w wywiadzie zgłasza wcześniejsze epizody bólowe kręgosłupa, które zostały zbagatelizowane lub były nieprawidłowo prowadzone.
Tacy pacjenci są zazwyczaj zmuszeni do odbycia dłuższego leczenia ze względu na rozległość uszkodzeń oraz zmian w tkankach na skutek wcześniejszych obciążeń.

Wielu pacjentów zgłaszających się do lekarza z silnymi dolegliwościami bólowymi kręgosłupa, promieniującymi do kończyn dolnych, po wykonaniu badań obrazowych kierowana jest na operacje. Badania wskazują, że nawet do 50% z tych pacjentów może być leczona z powodzeniem zachowawczo, nawet jeżeli występują u nich ubytki neurologiczne.