Choroby kręgosłupa – lepiej zapobiegać niż leczyć

Choroby kręgosłupa – lepiej zapobiegać niż leczyć

Kręgosłup przez całe życie narażony jest na działanie bodźców, które mogą przyczynić się do zaburzenia jego funkcji prowadząc do wystąpienia poważnych zmian patologicznych nie tylko w strukturach kostnych ale także więzadłowych, mięśniowych oraz w dyskach, które znajdują się pomiędzy trzonami kręgów spełniając bardzo ważną funkcje amortyzującą.
Niestety w obecnych czasach higiena kręgosłupa jest coraz mniej przestrzegana. W szkołach dzieci, młodzież, spędzają dużą ilość godzin w pozycjach daleko odbiegających od tych, które są wskazane i bezpieczne. Tak samo jak dorośli w miejscach pracy. Mało kto zważa na to aby siedzieć prosto, symetrycznie czy tak samo też stać lub przenosić różne przedmioty w postaci walizki, torebki lub w przypadku pracy fizycznej, przedmiotów danych dla branży. Mało kto skupia się na prawidłowym chodzeniu. Przykładów nieprawidłowego traktowania kręgosłupa można przytaczać dziesiątki, ale warto skupić się na tym czym grozi zaniedbywanie lub ignorowanie objawów ze strony kręgosłupa.

Choroby kręgosłupa nie rozpoczynają się w momencie wystąpienia objawów w postaci bólu, mrowienia, drętwienia czy też w gorszych wypadkach niedowładów kończyn lub ich części. Wystąpienie objawu jest już wyraźnym znakiem do rozpoczęcia rehabilitacji. Nie należy zwlekać z udaniem się do specjalisty zajmującego się leczeniem chorób kręgosłupa, gdyż każdy dzień zwłoki prowadzić może do utrwalenia patologii, co tym samych wydłuża czas powrotu do możliwie jak największej sprawności fizycznej i psychicznej. Początkowo mała zmiana może bardzo szybko zmienić się w dużą, której usunięcie będzie możliwe tylko za pomocą operacji od czego każdy chciałby uciec. Operacja to jednak  ostateczność, ponieważ ingerencja chirurgiczna niesie za sobą ryzyko wystąpienia zmian w innych segmentach kręgosłupa niż operowany, w krótkim okresie od wykonania zabiegu operacyjnego, jeżeli pacjent nie zastosuje się do zaleceń fizjoterapeuty, terapeuty manualnego, chiropraktyka, osteopaty.  
Problemy z kręgosłupem zaczynają się bardzo często w sposób dla pacjenta niewidoczny. Sam ból jest już następstwem pojawienia się patologii. Z tego więc powodu każdy z nas powinien zadbać o swoje zdrowie wcześniej i wyprzedzić choroby, które mogą nadejść. To nie jest trudne. Wystarczy włączyć do swojego planu dnia prosty zestaw ćwiczeń wzmacniających i stabilizujących kręgosłup oraz rozciągających pozwalających zachować prawidłową, fizjologiczną elastyczność mięśni i ścięgien. Nasz kręgosłup do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje stabilnego podporu, mocnego rusztowania, które zapewni mu bezpieczeństwo nawet przy przeciążeniach, na które narażeni jesteśmy każdego dnia. Nic innego nam tego nie zapewni , jak tylko silne i elastyczne mięśnie.

Dlatego właśnie jeśli nie chcemy, aby dotknęły nas schorzenia takie jak dyskopatie, wypukliny krążka międzykręgowego czy też przepukliny tego krążka (co doprowadzić może do występowania popularnej w obecnych czasach rwy kulszowej, rwy udowej czy barkowej, albo niedowładów wynikających z bezpośredniego ucisku na korzeń nerwu lub co gorsza na sam rdzeń kręgowy), powinniśmy regularnie ćwiczyć początkowo pod okiem dobrego rehabilitanta ,a później samemu w domu. Nawet wtedy kiedy nic nas nie boli udajmy się do specjalisty, który oceni stan naszych mięśni oraz stabilność segmentów kręgosłupa oraz wykona masaż, który odżywi nasze mięśnie i pozwoli im na regeneracje.

Nie zwlekajmy do momentu, w którym będziemy desperacko szukać pomocy, ponieważ silny ból zacznie uniemożliwiać nam funkcjonowanie i wykonywanie nawet najprostszych czynności dnia codziennego.
Pamiętajmy, że możemy temu w bardzo łatwy sposób zapobiegać. Wystarczy tylko odrobina chęci i dyscypliny. Zapobiegać jest dużo łatwiej niż leczyć, a droga do wystąpienia poważnych schorzeń jest bardzo krótka  i często wynika z naszego zaniedbania.
Początkowo nieprzestrzeganie prawidłowej postawy, mało dobrego i prawidłowego ruchu szybko zaprowadzi nas do bólu. Pojawi się dyskopatia, która przerodzi się w przepuklinę dającą ucisk na rdzeń lub nerw, pojawią się zmiany zwyrodnieniowe trzonów kręgów zaburzające biomechanikę kręgosłupa, ruchomość zacznie stopniowo się zmniejszać, wystąpią bóle pleców, rąk lub nóg a późniejszej fazie nawet niedowłady itd.

Temu wszystkiemu możemy zapobiegać, więc nie czekajmy tylko działajmy, a będziemy długo cieszyć się zdrowym kręgosłupem! Codziennie jemy, kapiemy się, wykonujemy całą masę czynności i tak też włączmy na stałe do planu naszego dnia chociaż kilka minut prostej gimnastyki i raz lub dwa razy w roku  korzystajmy z rehabilitacji w Krojantach, a na pewno będziemy cieszyć się zdrowiem przez bardzo długi czas!

Leczenie

Rehabilitacja